Czy twój pies się nudzi? Objawy psiej nudy.

Czy twój pies się nudzi? Objawy psiej nudy.

Właściciele psów często zastanawiają się nad tym czy ich pies w danym momencie się nudzi czy odpoczywa. U ludzi nuda wynika z rutyny, u psów z czego innego. A powodów psiej nudy jest sporo. Dzisiaj wyjaśniamy jak najczęściej przejawia się nuda u psa i co poradzić na psią nudę.

Dlaczego mój pies się nudzi?

U psów pojęcie "nudy" objawia się przede wszystkim obniżeniem nastroju. Nuda u psa związana jest z brakiem zaspokojeniem jego potrzeb psychofizycznych.

Należą do nich m.in:

-brak odpowiedniej ilości ruchu

-niezaspokojona potrzeba zabawy

-zbyt mały kontakt z opiekunem

-brak aktywności podczas spacerów (czyli przysłowiowe ,,kupa, siku i do domu")

-niewykorzystany nadmiar energii

Podobnie jak ludzie, psy nudzą się z powodu braku zajęcia. Tak jak my zapewniamy sobie odpowiednią ilość ruchu, rozrywki, spotkań ze znajomymi itd., tak psy potrzebują podobnych bodźców stymulujących: spotkań z innymi psami, wybiegania się, zabawy.

Pies sam w domu

Psy dużo więcej czasu niż my spędzają w domu. A to z kolei może powodować frustrację i obniżenie nastroju, które my nazywamy nudą. Pies nie powinien zostawać sam w domu dłużej niż 8 godzin w ciągu doby. W przypadku jak pupil zostaje sam na dłużej dzień w dzień skutkować to może frustracją z powodu samotności. Pies podczas twojej nieobecności może zacząć szukać rozrywki, której nikt mu nie jest w stanie zapewnić.

Objawy nudy u psa

Jak rozpoznać, że nasz pies się nudzi? Co powinno zwrócić szczególną uwagę właściciela? Zachowanie znudzonego pupila najczęściej polega na wymuszaniu na Tobie pewnych zachowań np. chodzeniu krok w krok czy przynoszeniu ulubionych zabawek. Pies, który się nudzi na siłę szuka uwagi właściciela. Z drugiej strony znudzony pupil może być osowiały i bez energii. To co my nazywamy smutkiem jest przejawem nudy u psa.

Znudzony pies - typowe zachowania

Psia nuda może przybierać różne formy. Od zachowań w których pies jest bardzo wyciszony, po nadmierną aktywność. Jak rozpoznać, że nasz pies się nudzi? Poniżej najczęstsze objawy:

Podążanie krok w krok

Jeśli Twój pupil chodzi za Tobą i nieustannie Cię wypatruje, to wiedz, że jest to jeden z objawów psiej nudy. Podążanie za właścicielem bez celu to jeden z objawów trwającej nudy u psa.

Senność

Twój pies całymi dniami leży i przysypia? Wiedz, że skoro brak mu chęci na aktywność to jest to właśnie objaw nudy pupila.

Nadmierna ekscytacja

Drugim skrajnym objawem nudy u psa jest nadaktywność. Może objawiać się poprzez nadmierne skakanie, Znudzony pies będzie starał się robić wszystko, aby pozbyć się uczucia nudy. W takim wypadku zapewnijmy psu odpowiednią aktywność, która pomaga rozładować nadmiar energii. Może to być dłuższy spacer z aportowaniem. Z moją sunią świetnie sprawdza się nosework. Po takim ćwiczenia jest zmęczona na tyle, że na długo pozostaje zaspokojona.

Niszczenie

Psia nuda może przybierać różne formy. Jedną z nich jest zachowanie niepożądane. Znudzony pies zaczyna szukać atrakcji w różnych miejscach. może zacząć obgryzać różne przedmioty. Dla psów gryzienie to forma rozładowania emocji, w tym smutku i znudzenia. Znudzony pies może również wykazywać inne zachowania niepożądane typu kradzieże jedzenia.

Objawy fizjologiczne

Oznaką tego, że twój pupil nie może znieść nudy mogą być tzw. zachowania kompulsywne. Zaliczają się do nich: nadmierna pielęgnacja sierści polegająca na wylizywaniu własnego ciała. Poza tym zdesperowany samotnością pies w celu przerwania trwającej nudy może zacząć ,,okaleczać" swoje ciało. Przejawia się to skubaniem i wygryzaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń ciała.

Co poradzić na psią nudę?

Przede wszystkim poświęcać psu odpowiednio dużo czasu. Szczególnie kiedy pies musi zostać sam w domu na kilka dobrych godzin. Zabawa z psem zawsze jest zawsze doskonałym sposobem na zabicie nudy i wzmocnienie łączącej Was więzi. Szczęśliwy pies, któremu poświęca się odpowiednio dużo uwagi, regularnie wychodzi na spacery i poświęca czas na wspólną zabawę na pewno odwdzięczy się jeszcze większym oddaniem i zaangażowaniem. 

Zurück zum Blog