Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Nauka chodzenia na smyczy to podstawowe zadanie stojące przed każdym opiekunem psa. Aby nauczyć psa chodzenia na smyczy trzeba poświęcić mu trochę czasu...

Spacer ze swoim pupilem to czysta przyjemność dla każdego psiego rodzica. Przynajmniej w teorii tak być powinno. Jednak są sytuacje kiedy pies idąc na smyczy szarpie się i ciągnie tak, że ledwo go można utrzymać. Świadczy to o tym, że psiak nie jest nauczony poprawnego chodzenia na smyczy.

Nauka chodzenia na smyczy to podstawowe zadanie stojące przed każdym opiekunem psa. Aby nauczyć psa chodzenia na smyczy trzeba poświęcić mu trochę czasu. Dotyczy to zarówno szczeniaka jak i dorosłego czworonoga.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Dla szczeniaka nauka chodzenia na smyczy, jak i sama smycz, szelki czy obroża to nowość. Z tego względu sama nauka i wypracowanie pozytywnego skojarzenia nie powinno zająć dużo czasu. Jeśli chcesz nauczyć psa chodzenia na smyczy to rozpocznij od spokojnego miejsca, w którym bodźce rozpraszające psa ograniczone są do minimum.

Krok 1 - oswajanie ze smyczą

Pierwszym krokiem, aby nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy jest pokazanie mu czym są szelki, obroża i smycz. Pozwól psu obwąchać rzeczy. Możesz położyć je tak, aby maluch miał je na oku. Nie zakładaj psu szelek ani obroży zanim się z nimi dobrze nie zapozna. Możesz nagradzać pupila smakołykami za każdym razem jak podejdzie na przykład do obroży. To proste ćwiczenie sprawi, że pupil będzie pozytywnie kojarzył smycz, a co za tym idzie spacery.

Krok 2 - zakładamy psu obrożę i szelki

Jeśli szczeniak zachowuje się spokojnie na widok spacerowych akcesoriów możemy przejść do ubierania malucha. Na początek zakładamy obrożę, a potem szelki. Pozwólmy, aby pies pochodził tak ubrany po domu. W zanadrzu miejmy przygotowane smakołyki i nagradzajmy czworonoga za grzeczne zachowanie. Następnie załóż psu smycz. Ogromnie ważnym jest wyrobienie u pupila pozytywnych skojarzeń ze spacerem i samą smyczą. Tym samym szybciej będzie nauczyć psa chodzić na smyczy.

Krok 3 - wychodzimy z domu

W momencie kiedy szczeniak ma na sobie całe uposażenie, możemy ruszyć na spacer. Pierwsze spacery są kluczowe w dalszej nauce. Pozwól psu zapoznać się na spokojnie z okolicą i nowymi zapachami. Nie staraj się od razu nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Daj czworonogowi czas, aby wyrobił w sobie pewne nawyki. Cierpliwość na pewno zaprocentuje podczas przyszłych codziennych spacerów.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Dla psów chodzenie na smyczy generalnie nie jest naturalnym zachowaniem. Dorosłe psy wolniej uczą się chodzenia na smyczy niż szczeniaki. W przypadku dorosłego psa musisz wykazać się większą cierpliwością. Jeśli chcesz skutecznie nauczyć psa chodzić na smyczy to przyjmij metodę małych kroków. Najpierw zapinaj psu smycz w domu i tylko na kilka minut. W tym czasie bawcie się i nagradzaj go smakołykami. Poprowadź naukę w formie zabawy a nie przymusu. Po pewnym czasie pies wyczuje, że obroża, smycz i szelki oznaczają zabawę i nagrody w formie smaczków.

Pies nie chce chodzić na smyczy

Zdarzają się również czworonogi, które po zapięciu smyczy do obroży czy szelek odmawiają współpracy. Powody dla których Twój pies nie chce chodzić na smyczy może być kilka:

-strach przed otoczeniem, obcymi psami i ludźmi

-nieprawidłowo poprowadzona nauka chodzenia na smyczy

-złe wspomnienia ze spacerami (pies mógł się czegoś przestraszyć i od tego czasu boi się w ogóle wychodzić)

-zbyt mało urozmaicone spacery (przysłowiowe kupa, siku i do domu)

-złe doświadczenia związane ze smyczą czy obrożą- szczególnie u czworonoga, który mógł być w przeszłości karcony smyczą i/lub być na łańcuchu.

Co zrobić kiedy...?

Pies ciągnie na smyczy

Jest to najczęstszy problem właścicieli. Rozwiązanie jest jednak dość proste i zazwyczaj działa ekspresowo. Za każdym razem kiedy pies szarpnie smycz należy w pierwszej kolejności zatrzymać się i stać do momentu aż ją poluzuje. Kiedy tak się stanie można ruszyć. Dzięki temu pies powinien szybko zrozumieć, że jedynym sposobem na przemieszczanie się jest pozostawienie luźnej smyczy. Jeśli psiak nadal jest nieposłuszny można spróbować kilkukrotnie zmienić kierunek spaceru. Przy każdym gwałtownym ruchu psa, stajemy i czekamy. Dopiero, gdy pupil stanie spokojnie blisko nas, możemy kontynuować spacer.

Pies boi się otoczenia

Jeśli chcesz skutecznie nauczyć psa chodzić na smyczy nie pozwalaj psu witać się z każdym napotkanym czworonogiem i/lub człowiekiem. Nie dość, że generuje to u psów stres (wyobraź sobie jakbyś ty musiał witać się z każdym przechodniem) to dodatkowo pokazuje psu, że nie ma w tobie oparcia. Bywa tak, że nieśmiałe, niepewne siebie psy boją się napotkanych ludzi bądź psów. Postaraj się omijać z psem zbyt zatłoczone miejsca. Zwierzę będzie mogło łatwiej skupić się na tobie, a ty szybciej zdobędziesz jego uwagę.

Pies nie chce chodzić przy nodze

Kiedy twój psiak nie chce chodzić na smyczy przy nodze postaraj się go odpowiednio do tego zachęcić. Zwróć uwagę na moment, gdy psiak znajduje się przy twojej nodze. Wypowiedz wtedy hasło „równaj” lub „noga” i daj mu smakołyk jak wykona polecenie. Nagradzaj psa cały czas, gdy idzie idealnie równo w Tobą. Z czasem skojarzy polecenie z pożądanym zachowaniem.

Pies zaczyna ciągnąć gdy widzi coś ciekawego

Podczas nauki chodzenia z psem, tak by nie ciągnął ważne są szybkie reakcje. Kiedy twój pupil widzi coś ciekawego to naturalnie zaczyna ciągnąć w tym kierunku, aby bliżej się temu przyjrzeć (a raczej przywąchać). Dobrym sposobem na takie zachowanie jest natychmiastowa zmiana kierunku. W ten sposób odciągasz uwagę pupila od elementu, którym był zaciekawiony.

O czym należy pamiętać

Podczas nauki chodzenia psa na smyczy nigdy nie popełniaj tych błędów:

-nie ciągnij psa na siłę jeśli nie chce iść na smyczy

-nie krzycz na psa jeśli ciągnie na smyczy

-nie karć psa za to, że nie od razu jest całkowicie posłuszny

-unikaj smyczy automatycznej ponieważ jej długość zmienia się pod wpływem ciągnięcia, a właśnie takiego zachowania chcemy unikać.

Pozytywne nastawienie to podstawa jeśli chodzi o naukę chodzenia na smyczy. Nie zniechęcaj się, jeśli twój psiak zatrzyma się na którymś kroku. Daj mu czas. Pamiętaj, że aby efektywnie nauczyć psa chodzić na smyczy musisz być cierpliwy, spokojny a jednocześnie asertywny.

Powodzenia!

Zurück zum Blog