Kleszcze atakują – jak skutecznie uchronić naszego psa przed kleszczami?

Kleszcze atakują – jak skutecznie uchronić naszego psa przed kleszczami?

Kleszcz to najgroźniejszy pasożyt, który może wyrządzić dużo szkód naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Aby ochronić naszego psa lub kota przed ukąszeniami pasożytów i przed późniejszymi groźnymi chorobami odkleszczowymi należy stosować odpowiednią ochronę. Wybierz metodę najlepszą dla swojego pupila i zabezpiecz go już dziś, ponieważ w walce z kleszczami najlepiej zapobiegać, niż leczyć.

Co trzeba wiedzieć o kleszczach

Kleszcz to najgroźniejszy pasożyt, który może wyrządzić dużo szkód naszemu czworonożnemu przyjacielowi.  Te małe osobniki z rodziny pajęczaków, których rozmiary wahają się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób. 

Obecnie na całym świecie sklasyfikowano ok. 900 gatunków kleszczy, z czego w Polsce może występować ich nawet 25.

Najpopularniejsze z nich, które są również największych zagrożeniem dla człowieka i zwierząt domowych są trzy gatunki kleszcza:

-      kleszcz pospolity/pastwiskowy/psi (Lxodes ricinus)

-      kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus)

Ten pierwszy występuje na terenie całej Polski, żyje głównie w lasach, na paprociach i roślinach leśnych, drugi zaś upodobał sobie tereny wilgotne i bagniste, lasy mieszane, łąki i zakrzewione pastwiska. W Polsce zasięg tego gatunku obejmuje część północno-wschodnią. 

blog kleszcze 5.jpg

Mylnym jest sądzenie, że kleszcze mogą nas zaatakować tylko późną wiosną i latem. W związku z tym, że od kilku lat nie towarzyszą nam prawdziwie mroźne zimy, kleszcze można spotkać przez cały rok. Te pasożyty reagują głównie na temperaturę oraz wilgotność powietrza. Aby kleszcze stały się aktywne, wystarczy aby przez kilka dni utrzymywała się dodatnia temperatura ok 5 stopni Celsjusza. Największa aktywność kleszczy przypada na dwa okresy: marzec-kwiecień oraz wrzesień-październik, jednak przypadki zakażenia zdarzają się także w styczniu czy w lutym.

 

Dlaczego kleszcze są groźne dla ssaków? Choroby odkleszczowe. 

Kleszcze mogą zaatakować całą powierzchnię ciała psa, jednak głównie przyczepiają się w miejscach gdzie skóra jest delikatniejsza czyli np. na brzuchu, uszach, w okolicach pyska czy w przestrzeni międzypalcowej. Oprócz zabezpieczania naszego czworonoga przed kleszczami, należy regularnie sprawdzać psa na obecność kleszczy i szybko reagować, ponieważ wbity pasożyt może zarazić naszego psiaka. Infekcje przenoszone są podczas odżywiania się kleszcza.

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, do najgroźniejszych należą babeszjoza i bolerioza. Co więcej czasem jeden kleszcz może być nosicielem więcej niż jednego patogenu, co może utrudnić zidentyfikowanie choroby. 

 

Objawy, które mogą wystąpić u psa po ukąszeniu kleszcza

Jeżeli zauważysz u swojego pupila choć jeden z poniższych objawów, nie ignoruj go. W przypadku ugryzienia przez kleszcza najważniejsza jest szybka interwencja. Jeżeli zdążymy szybko zareagować i usunąć kleszcza istnieje szansa, że kleszcz nie zaraził psa, ponieważ do przeniesienia większości chorób potrzebny jest minimum 24-godzinny kontakt kleszcza ze zwierzęciem.

Jeżeli jednak u naszego psiaka wystąpi choć jeden z poniższych objawów, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

- biegunka

- apatia

- wymioty

- brak apetytu

- brak pragnienia

- krew w moczu

- zmiany skórne, zaczerwienienia

Jak zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami?

Obecnie na rynku występuje kilka różnych metod ochrony psa przed kleszczami. Ważna jest profilaktyka oraz regularne przeglądanie skóry i sierści psa.

-      metoda spot-on

To preparaty, które stosuje się na skórę psa. Zakrapla się je na suchą skórę, przeważnie na karku, wzdłuż grzbietu w kilku miejscach, tak aby potem środek mógł się rozejść po podskórnych naczyniach krwionośnych całego zwierzaka. Aby środek dobrze działał, musi dobrze wchłonąć się w skórę, dlatego zaleca się, aby co najmniej 3 dni przed i po podaniu kropel psa nie kąpać. Dla ochrony przed kleszczami, krople należy zakrapiać co 4 tygodnie. 

 

-      obroże kleszczobójcze

Obroże mogą chronić naszego psa nawet do 8 miesięcy. Sprawdzają się lepiej podczas deszczowych pór roku. Jeżeli zdecydujemy się na tę metodę ochrony, warto wiedzieć jak z obrożą się obchodzić aby przyniosła jak najlepsze rezultaty. Aby obroża spełniała swoją funkcję musi przylegać do szyi zwierzaka. Substancja kleszczobójcza, która działa na nie również odstraszająco, będzie w stanie się prawidłowo rozprowadzić po skórze psa, gdy obroża będzie do niej dobrze przylegała.  Warto dbać o obrożę i raz na jakiś czas delikatnie ją przetrzeć, aby odblokować zatkane pory, przez które wydostaje się substancja czynna. 

 

-      tabletka przeciw kleszczom

Dostępne są również specjalne tabletki przeciwkleszczowe do rozgryzania lub do żucia. Tabletki chronią naszego czworonoga przez okres od 4 do 12 tygodni, zależnie od wybranego preparatu. U niewielkiego procenta psów mogą wystąpić przejściowe objawy uboczne tj. biegunka, wymioty czy brak apetytu.

 

-      naturalne metody walki z kleszczami

Tymianek, lawendę, aloes czy rozmaryn to zioła, które działają odstraszająco na kleszcze. Zioła można ususzyć i przygotować z nich wywar, którym potem można spryskać sierść i skórę psa.
 
Podsumowując, trzeba pamiętać jak groźne dla zdrowia naszego i naszych czworonogów mogą być kleszcze. Aby ochronić naszego psiaka przed ukąszeniami pasożytów i późniejszych groźnych chorób odkleszczowych należy stosować odpowiednią ochronę.  
Wybierz metodę najlepszą dla swojego czworonożnego przyjaciela i zabezpiecz go już dziś, ponieważ w walce z kleszczami najlepiej zapobiegać, niż leczyć. Ważna jest profilaktyka, regularne stosowanie kropel, tabletek lub innych środków kleszczobójczych. Pamiętaj aby dokładnie obejrzeć swojego pupila po każdym spacerze, pozwoli to na szybką reakcję w przypadku kleszcza, który wbił się już w skórę czworonoga.
Zurück zum Blog