Kot w domu - jak dbać o czystość mając kota?

Kot w domu - jak dbać o czystość mając kota?

Koty uchodzą za czyste zwierzęta. Może się wydawać, że przy takich czyściochach nie trzeba poświęcać dużo czasu na porządki. Nic bardziej mylnego - kocia sierść może zawładnąć każdym zakątkiem naszego domu. Samo futro to jednak nie jedyny problem. Koty mają wrodzoną skłonności do psocenia. Zdarza im się wysypać żwirek z kuwety lub zwymiotować. Czasem zrzucą coś ze stołu, zniszczą kwiatka, podrapią kanapę.

Można śmiało stwierdzić, że sprzątanie przy kotach to czynność z kategorii syzyfowe prace. Generalnie utrzymanie czystości w domu, mając jakiekolwiek zwierzę futerkowe wymaga nie lada wysiłku. Szczególnie w okresie wiosennym, kiedy nasze futrzaki gubią najwięcej sierści.

Nasuwa się więc pytanie jak, i czy w ogóle da się, utrzymać czystość w domu mając kota?

Kot i higiena

Choć z pozoru trudno w to uwierzyć, to w domu gdzie mieszka kot może być czysto. Nawet w takim, gdzie kotów jest więcej niż jeden. Wbrew utartym stereotypom, w miejscu w którym przebywa zwierzę nie musi unosić się woń kociego moczu, kłęby sierści i kocich zapachów.

Jednak, aby utrzymać wzorową czystość należy regularnie (nawet codziennie) odkurzać. Nie oszukujmy się - decydując się na futrzaka musimy wiedzieć, że wraz z nim w naszym domu na stałe zagości wszędobylska sierść. Nie chodzi tylko o to, by posprzątać łatwo dostępne miejsca jak podłoga czy kanapa, ale też zakamarki, kąty, miejsca pod szafami. Jeśli się o to nie zatroszczymy, to w naszym domu będzie pełno sierści, resztki pazurków i plamy po żwirku. Zamiast tradycyjnego odkurzacza, najlepiej zaopatrzyć się w bezprzewodowy robot sprzątający. Urządzenia te wyposażone są np. w obrotowe szczotki, które dużo lepiej radzą sobie z sierścią zwierzęcia niż normalne końcówki do odkurzaczy.

Regularne czyszczenie mieszkania to podstawa. Jednak zakupienie nowoczesnego odkurzacza czy wydajnego mopa to nie wszystko co możemy zrobić, by utrzymać czystość w domu. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na to, aby jeszcze lepiej zadbać o porządek i ułatwić sobie życie.

kot%20w%20domu-odkurzanie.jpg

Dbaj o czystość kuwety

Kocia kuweta to prawdziwe siedlisko bakterii dlatego dbanie o jej czystość jest bezwzględnym priorytetem. W przypadku jednego kota należy przynajmniej dwa razy dziennie usuwać z niej odchody za pomocą specjalnej łopatki. Zmieniając żwirek, warto dosypywać do niego odrobinę pochłaniacza do kuwet, które pomogą w neutralizowaniu przykrego zapachu. Ważne, aby kocią kuwetę czyścić kilka razy w tygodniu dobrej jakości środkiem myjącym, bezpiecznym dla zwierząt. Dobrze jest też stosować preparaty odkażające i dokładnie umyć podłogę, w miejscu gdzie stoi kuweta.

Odnośnie rodzaju kuwety, lepiej zdecydować się na droższy i większy model z zamykanymi uchylnymi drzwiczkami. Mamy wtedy pewność, że nasz kot nie będzie rozsypywał żwirku po całej łazience. Dodatkowo, taki rodzaj kuwety zapewni lepszą ochronę przed wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów.

Zrezygnuj z dywanów

Kocie włosy uwielbiają się wplątywać w różne materiały, a szczególnie w dywany i wykładziny. Utrzymanie ich w idealnej czystości jest bardzo trudne. Większość dywanów jest produkowana ze sztucznego materiału, a nic tak skutecznie nie pochłania „zapachów” jak sztuczne włosie. Dlatego najlepiej jest na stałe pozbyć się ich z domu.

Świadomie wybieraj meble

Tworzywa sztuczne, jak wyżej wspomniałam wyjątkowo łatwo i trwale chłoną zapachy. Dotyczy to również mebli, dlatego w mieszkaniu w którym mieszka kot, najlepiej sprawdzą się meble drewniane, nie plastikowe. Warto wybrać kanapę odporną na zabrudzenia i w miarę absorbującą przyczepianie się kocich kłaczków. Meble, do których twój kot ma dostęp i na których lubi poleżeć, nakrywaj kocem lub matą. Świetnie sprawdzi się nasza wygodna i elegancka mata DREAMY, którą bez problemu wrzucisz do pralki, gdy się zabrudzi.

Wyczesuj sierść

Regularne czesanie naszego kota jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na utrzymanie czystości i ograniczenie kocich kłaczków w mieszkaniu. Przy kotach, szczególnie długowłosych, ilość latającej sierści w mieszkaniu może przyprawić o ból głowy. Z pomocą przychodzą nam producenci różnorodnych szczotek i grzebieni, od gumowych po tzw. furminatory. To, jakie narzędzie wybrać najlepiej skonsultować z weterynarzem bądź sprzedawcą w sklepie zoologicznym.

Jeśli chodzi o rodzaj sierści, to koty krótkowłose sprawiają pod tym względem najmniej problemów. Wystarczy czesać je raz lub dwa razy w tygodniu. Ich sierść jest krótsza, mniej widoczna i dlatego nie stanowi takiego wyzwania, jak w przypadku kotów długowłosych. U tych czesanie powinno się odbywać prawie codziennie, szczególnie w okresach linienia.

Przycinaj pazurki

Obcinanie kotu pazurków może ograniczyć rozmiar zniszczeń w domu, szczególnie mebli i podłóg. Pazurki przycinaj nie częściej niż raz na tydzień i tylko wtedy, gdy twój kot jest niewychodzący. Oprócz tego, warto zakupić kotu drapak, na którym będzie mógł naostrzyć swoje pazury, zostawiając w spokoju meble.

Regularnie dezynfekuj rzeczy

Łóżko to jedno z ulubionych miejsc kota w mieszkaniu. Mruczki lubią takie miękkie i przytulne miejsca. Często wylegują się poza swoim posłaniem, wybierając naszą kołdrę, poduszkę czy kanapę. Przenoszą tam swoje zapachy i brud z kuwety. Dlatego mając w domu kota należy jak najczęściej prać pościel, dezynfekować materac i narzuty.

Pamiętajmy, aby dbać również o czystość kociego legowiska. Raz na jakiś czas warto włożyć je do pralki wraz z obrożą i zabawkami pupila. Miski z jedzeniem możesz umyć pod bieżącą wodą, tak aby nie zostawało w nich zaschnięte i psujące się jedzenie, dające brzydki zapach.

Roślinność w domu

Jeśli równie mocno kochamy rośliny doniczkowe jak koty, możemy mieć problem z pogodzeniem obu tych pasji.  Są koty, które nie zwracają uwagi na kwiatki, ale są też takie, które nie przepuszczą żadnej doniczki. Kwiatki nie lubią kotów, za to koty je uwielbiają – przeważnie gryźć lub wykopywać, ewentualnie zrzucić z parapetu na podłogę. Jeśli koniecznie chcemy mieć w mieszkaniu kwiaty to sprawdźmy wcześniej, jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt domowych. Niektóre dla kotów bywają silnie trujące.

Dobierz pomocne akcesoria

Troszcząc się o czystość w domu, powinniśmy zadbać o kąt, w którym nasz kot dostaje jedzenie i wodę. Przede wszystkim usuwajmy resztki pożywienia, szczególnie mokrego, które bardzo szybko się psuje i przyciąga brzydkim zapachem nieproszonych gości (np. muchy). Miski dla kota najlepiej postawić na specjalnej podkładce-macie. Będzie ona chronić podłogę przed zabrudzeniem.

Jednym z przydatnych gadżetów do utrzymania porządku są gumowe rękawice. Możesz wykorzystać je do zebrania kocich włosów z kanapy lub ubrań. Podobnie działa rolka z klejącą taśmą.

Warto również zainwestować w środek na plamy z moczu, na wypadek gdyby kot załatwił się poza kuwetę. Taki preparat również doskonale neutralizuje koci zapach.

Wybieraj dobrej jakości jedzenie

Karmy pełne konserwantów i sztucznych składników mogą powodować u kotów wymioty i biegunki. Dobrej jakości pokarm, dostosowany do kocich potrzeb jest lepiej trawiony, co pozwala na ograniczenie ilości wydalanych odchodów. A mniej odchodów to mniejsza ilość nieprzyjemnego zapachu w domu.

Zurück zum Blog