Kot załatwia się poza kuwetą - o czym to może świadczyć?

Kot załatwia się poza kuwetą - o czym to może świadczyć?

Kot, który załatwia się poza kuwetą może przysporzyć niemałych zmartwień. Kiedy kot oddaje mocz w różnych miejscach w domu może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Nie powinniśmy tego bagatelizować. Tym bardziej, że koci mocz to nie tylko brzydki zapach, ale też całe mnóstwo zarazków. Jak temu zaradzić oraz co jest przyczyną takiego zachowania? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Powody dla których Twój kot załatwia się w nieodpowiednim miejscu możemy podzielić na zdrowotne oraz behawioralne.

Problemy zdrowotne

Kiedy kot nagle załatwia się poza kuwetę mimo że wcześniej był wzorowo nauczony załatwiania się do kuwety może to być oznaka, że ze zdrowiem pupila coś jest nie tak. W pierwszej kolejności należy wykluczyć kwestie zdrowotne. Zanim sami postawimy diagnozę, najlepiej zabrać kota do lekarza weterynarii w celu zrobienia podstawowych badań takich jak: badania krwi, moczu, badanie kału. W taki sposób można wykryć choroby układu moczowego lub pokarmowego naszego kota. Może to być np. zapalenie pęcherza, SUK (syndrom urologiczny kotów), choroby nerek. Przy chorobach układu moczowego u kota załatwianie się może powodować ból, więc korzystanie z kuwety może zacząć kojarzyć się naszemu kotu nieprzyjemnie. Zacznie więc szukać innego miejsca w domu.

Zaburzenia behawioralne

Koty mają wrażliwą psychikę. Z tego powodu źle znoszą wszelkie zmiany. Kot załatwiając się poza kuwetę może sygnalizować na przykład swój stres lub niezadowolenie. Stres u kota może wystąpić z różnych powodów. Możliwe przyczyny stresu to m.in pojawienia się nowego lokatora (nowy kot, pies, dziecko) lub wręcz przeciwnie zniknięcie domownika, przeprowadzka, zmiana miejsca zamieszkania, remont, a nawet takie zmiany jak nowy żwirek.

Przyczyny ,,techniczne"

Trzecia przyczyna, która może powodować to, że kot załatwia się poza kuwetą, nie leży na podłożu ani behawioralnym ani zdrowotnym, przez co są proste do zmiany. Kiedy kot sika bądź robi kupy poza kuwetą może to być spowodowane czynnikami ,,technicznymi", Innymi słowy problem może leżeć w samej kuwecie. Wśród nich jest:

-zbyt mała liczba kuwet przy posiadaniu kilku kotów

-zmiana żwirku na taki, do którego kot jest nieprzyzwyczajony

-zbyt mała lub zbyt duża kuweta

-brudna kuweta, z której unosi się nieprzyjemny zapach

-nieodpowiedni żwirek

-zapach obcego kota przyniesiony do kuwety

Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetę?

Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, ponieważ nie odpowiada mu kuweta która ma obecnie, to po prostu zmień kuwetę na inną. O czym warto pamiętać przy wyborze kuwety? Kuweta powinna być wystarczająco duża tak, aby kot mógł się w niej swobodnie obrócić, a także zakopywać swoje odchody, co jest nieodłącznym elementem kociej toalety. Samą kuwetą powinniśmy ustawić w ustronnym miejscu w domu.

Jeśli nasz pupil jest już starszym kotem, warto pamiętać, by brzegi kuwety były odpowiednio niskie. Co więcej, do wyboru mamy kilka rodzajów kuwet, przede wszystkim otwarte i zamknięte. Większość kotów preferuje pierwsze z nich, ponieważ bardziej przypominają przestrzeń, w której załatwiają się w naturalnych warunkach. Przestawienie kuwety w inne miejsce również może okazać się pomocne. Kuweta powinna znajdować się w ustronnym, spokojnym pomieszczeniu. Najlepiej ustawić ją w miejscu, w którym kot będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie. Co istotne, pamiętajmy, aby nie stawiać kuwety blisko miseczek kota – higiena to podstawa!

Przyglądając się bliżej żwirkowi, pamiętajmy, że powinno być go w kuwecie na tyle dużo, by kot mógł swobodnie zagrzebywać nieczystości. Ważna jest także wielkość granulek, ponieważ zbyt twarde i duże kawałki będą dla kota niekomfortowe. Jaki żwirek będzie dobry dla kota? Koty przede wszystkim preferują żwirek bentonitowy, drewniany, lub piasek. Pamiętajmy też, by unikać wszelkich chemicznych zapachów, ponieważ najlepsze dla naszych podopiecznych są żwirki bezzapachowe. Koty to prawdziwi miłośnicy czystości – same dbają o higienę i dlatego też chciałyby mieć czystą kuwetę. Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, zadbaj o to, by częściej ją sprzątać, minimum 2 razy dziennie. Raz w tygodniu powinno się zaś urządzić generalne mycie kuwety oraz wymianę całego podłoża.

Jak pomóc kotu kiedy to stres jest powodem?

Odnośnie czynnika stresowego jest to znacznie bardziej złożony problem. Kot może mieć trudność z innym domownikiem – zarówno człowiekiem, jak i zwierzęciem. Może obawiać się różnego rodzaju czynników znajdujących się na zewnątrz, może bać się konkretnych przedmiotów czy dźwięków. Chcąc bliżej przyjrzeć się problemowi, zwracajmy uwagę na miejsca, w których załatwia się kot, przeanalizujmy także sytuacje, które w ostatnim czasie wydarzyły się w jego życiu.

Jeśli mimo to kot nadal załatwia się poza kuwetą powinniśmy koniecznie umówić kota z kocim behawiorystą bądź lekarzem weterynarii.

Zurück zum Blog